MAKALELER

TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİNDE EVDEN ÇALIŞMA DETAYLARI

ANASAYFA | MAKALELER |
TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİNDE EVDEN ÇALIŞMA DETAYLARI
Pandemi süreci ile birlikte hayatımıza giren Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde evden çalışma konusu, pandeminin bitmesi ile birlikte ekosistemimizde kalıcı olarak yerini almış gözüküyor.7103 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile oranı arttırılan bölge dışında geçirilecek süreler ile ilgili açıklayıcı metin ilgili bakanlıkça tanımlanmıştır.

20 Nisan 2023 tarihli 32169 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 7103 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununun geçici 2. maddesinin 3. fıkrasında yer alan gelir vergisi stopajı teşviki kapsamında Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde çalışan personelin toplam sayısına veya teşvike konu edilen toplam çalışma sürelerine uygulanmak üzere söz konusu bölge dışında geçirilen süreler bakımından belirlenmiş olan oranın mahiyeti bakanlıkça belirlenerek bilişim personeline 01.04.2023-31.12.2023 tarihleri arasında %100, bunlar dışındaki personele ise 31.12.2023 tarihine kadar %75 olarak uygulanmasına karar verilmiştir.

Mahiyeti Bakanlıkça belirlenmiş olan bilişim personelleri;

Fakültelerin 4 yıllık Bilgisayar, Elektronik veya Yazılım ile ilgili bölümlerinden ya da bunlara denkliği YÖK tarafından kabul edilmiş yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş,

Yukarıda belirtilenler dışında kalan Fakülte, Meslek Yüksek Okulu ve Meslek lisesi mezunlarından Yazılım, Tasarım (çip tasarımı, sistem tasarımı, donanım mimarisi tasarımı vb.), Analiz, Ağ Bağlantıları veya bunlarla ilgili Test, Bakım gibi alanlarda teknoloji geliştirme bölgeleri ile Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde görev alan personel, şeklinde tanımlanmıştır.
İSTANBUL PROJE İstanbul Proje Destek Merkezi Avrupa Birliği, Dünya Bankası ve diğer ulusal/uluslar arası fonların KOBİ'lere , Sivil Toplum Kuruluşlarına ve Yerel Yönetimlere ulaştırılması yönünde çözüm olanakları sunan özel bir danışmanlık şirketidir.
İPDM PLAN PROJE DESTEKLEME MERKEZİ DANIŞMANLIK HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Piyalepaşa Bulvarı No:73 ORTADOĞU Plaza  Kat 13 No:28 Şişli, İstanbul
+90 (212) 222 42 82 (pbx)